תפקידו של מומחה לחניכיים

אנשים רבים בארץ וברחבי העולם סובלים מבעיות שונות בחניכיים, הם זקוקים לטיפול מקצועי הניתן בידי מומחה מוסמך ומנוסה. מומחה למחלות חניכיים נקרא פריודונט, הוא רופא שיניים שעבר התמחות מקצועית במניעת, באבחון ובטיפול במחלות ובבעיות חניכיים, כולל התמחות במיקום נכון של שתלים דנטליים במקרים בהם המטופל סובל מאובדן שיניו הטבעיות מסיבות שונות.

בישראל יש כ-120 מומחים לחניכיים (מומחים לפריודונטיה), המומחים עוברים הכשרה מקיפה ומעמיקה בנושאים כמו מחלות חניכיים ועליהם לסיים בהצלחה התמחות ממושכת בת 4 שנים, מעבר ללימודי רפואת שיניים. חשוב להדגיש כי מומחה לחניכיים עובר הכשרה מקצועית בת 10 שנים הכוללת לימודים באקדמיה והתנסות מעשית וקלינית.

תחומי האחריות של מומחה לחניכיים

מומחה לחניכיים מטפל בעיקר במצבים מורכבים של מחלות חניכיים, ובנוסף הוא מבצע טיפולים כירורגיים לפני שיקום, השתלות שיניים וטיפולים בתחום הכירורגיה הפלסטית. הטיפולים הנפוצים ביותר הנמצאים באחריות של מומחה חניכיים הם:

  • הקצעת שורשים – ניקיון עמוק עד לשורשי השן הכולל הסרת שאריות פלאק ואבנית מעל ומתחת לחניכיים, החלקת שורש השן וניקוי יסודי באזור.
  • טיפול בזיהומים – במצבים מסוימים המומחה ימליץ על טיפול תרופתי להפחתת זיהום ודלקות בחניכיים, הטיפול כולל אנטיביוטיקה.
  • ניתוח דש חניכיים – במצבים מורכבים בהם הקצעת שורשים וניקיון עמוק לא סייעו בפתרון הבעיה, המומחה יבצע ניתוח דש חניכיים לניקיון יסודי ועמוק של הכיסים העמוקים ולטיפול בדלקות, הניתוח כולל הפרדת חניכיים מעצם הלסת ולאחר הניקוי היסודי תופרים אותן חזרה.
  • השתלת עצם או רקמה – במצבים של חוסר ברקמת חניכיים או בעצם לסת, המומחה ישתיל עצם או רקמה.
  • סילוק כתמי פיגמנטציה – מומחה חניכיים מתמחה גם בניקוי כתמי פיגמנטציה כהים המופיעים על החניכיים, הכתמים נוצרים עקב גנטיקה או עישון.
  • שיקום חניכיים – טיפולים מקצועיים שונים למניעת בעיות ולשיקום החניכיים, השיקום נועד לעודד צמיחה טבעית של עצם הלסת.

מה ההבדל בין מומחה חניכיים לרופא שיניים או אורתודנט?

בתחום רפואת השיניים יש מקצועות שונים, וכל מקצוע דורש התמחות שונה. מומחה חניכיים הנקרא גם פריודונט הוא רופא שיניים שעבר הכשרה מקצועית בתחום הפריודונטיה, כלומר הוא סיים הכשרה מקצועית ממושכת של 10 שנים. מומחה חניכיים מטפל במצבים מורכבים של מחלות חניכיים ובמקרים בהם יש לשקם את החניכיים לקראת טיפולים מורכבים כמו שתלים דנטליים והשתלת עצם או רקמת חניכיים.

אורתודנט הוא מומחה לטיפולי יישור שיניים, כדי להתמחות באורטודנטיה יש ללמוד רפואת שיניים ולעבור הכשרה מקיפה וממושכת בארץ או בחו"ל. מומחה ליישור שיניים הוא רופא שיניים מוסמך שלמד בתוכנית המוכרת על ידי המועצה המדעית של ההסתדרות לרפואת שיניים, התוכנית נמשכת כ-3 עד 4 שנים. רופא שיניים הוא איש מקצוע שסיים הכשרה מקצועית מקיפה בתחום רפואת השיניים, הוא מתמחה ברפואת שיניים משמרת, טיפולי שורש, עקירות, שיקום הפה ועוד.

מתי כדאי לפנות למומחה חניכיים?

מומלץ לפנות לרופא שיניים מומחה לחניכיים בכל בעיה שבה קיימת דלקת בחניכיים, כאבים משמעותיים באזור החניכיים, זיהום, דימום קשה, נפיחות מתמשכת בחניכיים ואם סובלים מדלקות מקומיות סביב השיניים. בנוסף, במקרים בהם יש לעבור שיקום פה מורכב הכולל השתלת עצם ורקמת חניכיים מומלץ לעבור אבחון אצל מומחה ולקבל טיפול מרופא מקצועי המתמחה בניתוחים ובכירורגיית חניכיים.

אהבתם? שתפו
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp