מהו שיקום אורתופדי ולמי הוא רלוונטי?

שיקום אורתופדי הוא שיקום שמטרתו היא לשחזר תפקוד של אדם שנפגע כתוצאה מחבלה, ניתוח אורטופדי, שבר, קטיעה בגפה התחתונה או כאבי גב חריפים. השיקום המדובר יכול להתבצע במסגרת שיקום יום או בתנאי אשפוז.

שיקום אורתופדי הוא שיקום שעשוי להיות רלוונטי במגוון רחב של מצבים כגון: שברים מסובכים, אדם שעבר ניתוח אורתופדי שללא שיקום ההחלמה שלו לא תהיה מיטבית, שיקום הרלוונטי לסובלים משברים בירך או למי שעברו ניתוחי החלפת מפרק. שיקום מעין זה יכול להיות רלוונטי מאוד גם לאחר תאונה כלשהי, פגיעה או קטיעה. כמו כן, אדם הלוקה בשיקום מוחין לא פעם ידרוש שיקום מעין זה, אדם שעבר אירוע מוחי ובגין זאת איבד את היכולת שלו לנוע במרחב בצורה תקינה או להניע את גופו, או אדם שעבר פגיעת ראש כלשהי ובגין זאת הוא נזקק לשיקום. כאשר מדובר על מטופלים מבוגרים, שיקום אורתופדי יהיה רלוונטי גם לאחר נפילות, טיפולים שונים או פגיעות שאדם צעיר יכול להחלים מהם ללא צורך בשיקום.

באיזה דרכים מתבצע שיקום אורתופדי?

אלמנט מרכזי שניתן למצוא כיום כמעט בכל שיקום אורתופדי הוא טיפולים מתחום הפיזיותרפיה וכן שימוש באביזרי עזר שונים החיוניים לתהליך זה. יש להתאים טיפולי פיזיותרפיה בהתאם לאופי פציעה או מחלה. כמו כן, יש משמעות גם להתאמה לגיל החולה ולכושר הנוכחי שלו. הרעיון שעומד מאחורי הטיפולים הללו הוא להשיב את יכולת הניידות והתנועה של המטופלים בשלבים שונים. הדבר מתבצע באמצעות תרגול שנועד לחזק את השרירים, המפרקדים וכן באמצעות שימוש בעזרים שמאפשרים למטופל לשאת את משקל גופו.

אחד המכשירים היעילים ביותר כיום בתהליך שיקום אורתופדי לאחר אירוע מוחי, פגיעת ראש ועוד הוא מכשיר ביונס. מדובר על פיתוח ביוטק רפואי ישראלי שיכול להניע גפיים משותקות במקרים שונים. המכשיר פורץ הדרך מבוסס על טכנולוגיה חדשנית שמאפשרת להניע שרירים משותקים על ידי אלקטרודות אשר מעניקות גירוי חשמלי מופחת תוך שימוש בטכנולוגיית חישה בתלת ממד, שתפקידה הוא ללמוד את מאפייני ההליכה של המטופל ובהתאם לכך להפעיל את הגירוי בצורה אופטימלית ובזמן אמת. מדובר על פתרון יעיל הרבה יותר מסד פלסטיק או מפתרונות אחרים שרלוונטיים לצורך שיקום הליכה.

המכשיר המדובר מחליף כיום אביזרים אורתופדיים קלאסיים כגון: סד הליכה. המכשיר נראה כמו רצועה שקושרים באזור הברך והוא כולל יחידה ממוחשבת שמספקת גירוי חשמלי לצורך הפעלת העצבים והשרירים. בשל הגירוי החשמלי כף הרגל מתרוממת מהמשטח והמטופל יכול ללכת בבטחה. המכשיר מייעל את תוצאות השיקום ומשפר בצורה משמעותית את יכולת התנועה של כל מטופל ואת איכות חייו.

כיצד המשפחה יכולה לסייע בתהליך השיקום האורתופדי של המטופל?

למשפחה יש ערך וחשיבות רבה בכל הנוגע לתהליך שיקום אורתופדי. לא פעם השיקום יהיה במקביל גם בבית המטופל עם תמיכה של רפואה בקהילה ועל כן, משפחתו של המטופל צריכה להיות זמינה עבורו ולקחת אותו אם אין לו אפשרות להגיע באופן עצמאי לטיפולים שונים הנדרשים בהליך השיקום שלו. מעבר לכך, לא מדובר על תהליך קל מבחינה נפשית ועל כן, חשוב מאוד שהמשפחה תעטוף את האדם, תתמוך בו ותכיל את הקשיים שלו. תמיכה ועידוד מהמשפחה יכולים להקל מאוד על המטופל ולהביא לתוצאות טובות יותר בהליך השיקום.

אהבתם? שתפו
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp