איך מתאימים כתרים לשיניים?

כתר הוא פתרון נפוץ ויעיל מאוד במקרה של מחסור בשן או כשיש שן חלשה שזקוקה להגנה – למשל אחרי טיפול שורש שבמסגרתו הוסרו חלקים מהשן. המרכיב המשמעותי ביותר להצלחת הטיפול הוא התאמת הכתר לשן, גם מהבחינה הפונקציונלית וגם מהבחינה האסתטית. בהקשר זה חשוב לציין שאמנם השיניים שלנו קודם כל מאפשרות לנו ללעוס – פעולה שאגב מייצרת עומס רב על כל שן – אבל במקביל הן גם חלק מרכזי בכרטיס הביקור הוויזואלי שלנו ולכן נדרשת תשומת לב גם להיבט האסתטי.

שלב ראשון: אבחון

התאמת כתרים לשיניים מבוססת על אבחון מקצועי ומקיף. האבחון כולל צילום של חלל הפה והדמיה ב-3D. רופא השיניים בוחן גם את בריאות השיניים, גם את בריאות החניכיים וגם את מבנה הפה באופן כללי. המידע שנאסף במהלך האבחון הוא הבסיס להתאמת כתר לשן.

מיקום השן

המיקום של כל שן הוא פרמטר מרכזי לבחירת כתרים לשיניים. הסיבה לכך היא שלכל שן יש תפקיד אחר במהלך האכילה ובהתאם מופעלים עליה עומסים אחרים. בנוסף, לכל שן בפה יש רמת נראות אחרת בהתאם למיקום שלה, וכאמור גם ההיבט האסתטי הוא שיקול חשוב.

סוגי כתרים לשיניים

גם בעולם הבריאות, ובפרט בטיפולים דנטליים, סוגיית המחיר היא פקטור בכל החלטה. גם כשעל הפרק בחירת כתרים לשיניים מרבית המטופלים, באופן טבעי, בוחנים גם את העלות של כל סוג כתר.

האפשרויות העיקריות הן כתרים ממתכת מצופה בחרסינה שהם הזולים ביותר, כתרי חרסינה טהורה וכתרי זירקוניה שהם היקרים ביותר. חשוב להדגיש שכתר מזירקוניה הוא גם האופציה הטובה ביותר, ולכן כשמשווים בין יחס העלות-תועלת של אפשרויות שונות ולא רק את המחיר, במקרים רבים ייבחר כתר מסוג זה. הזירקוניה הוא חומר דמוי יהלום שלא גורם לגירוי בחניכיים, מותאם ביולוגית לחניכיים ולשיניים אנושיות, מבטיח אסתטיות מרבית ובנוסף עומד גם בעומסים כבדים.

כתר חרסינה לשן מספק גם הוא תוצאות טובות, אסתטית ופונקציונלית, אבל מחייב השחזה משמעותית יחסית של השן הקיימת. בכל מקרה חשוב להגיע לרופא שיניים מנוסה ומיומן בעבודה עם כל סוגי הכתרים, כך שההמלצה שלו תתבסס על המאפיינים הספציפיים שלכם ותוביל להרכבת הכתר האידיאלי עבורכם.

אהבתם? שתפו
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp