|  |  |  
 
טיפ יומי
בדיקות סקר גנטיות : אנו נותנים את כל המידע על הבדיקות בשיתוף המכונים הגנטיים של"תל השומר" ו"מאיר".
רפואה סינית וקונבנציונלית בפריון

פיריון ברפואה משולבת

רפואה סינית בשילוב עם רפואה קונבנציונלית

"יד ביד כל הדרך אל הילד"

לאחרונה פונות יותר ויותר נשים לרפואה סינית לטיפול ב אי פריון.

עבודות מחקר מעידות ששילוב בין טיפול הורמונלי קונבנציונלי לבין טיפול
ברפואה סינית  מכפיל ויותר את הסיכוי להריון. טובים השניים מן האחד.

בשנים האחרונות ניכרת עליה (כ- 15%) ב בעיות פיריון המסווגות על פי הרפואה המערבית כ- ב.מ.פ (בלי ממצא פתולוגי) ז"א שלא ניתן לזהות את הסיבות ל חוסר פוריות אך עדיין האישה לא מצליחה להרות, או שמתרחשות הפלות חוזרות , במיוחד בשליש הראשון להריון.הסיבות לכך רבות וקשורות לאורח החיים המתוח והתובעני ולתזונה בחברה המערבית, וכן לשימוש לאורך זמן בגלולות למניעת הריון הגורמות לחסר דם.  בנוסף, בתקופתנו נשים במערב מנסות להרות בגיל מבוגר יותר, גיל בו רמת פוריות האישה יורדת, וכשההריון לא מתרחש מיידית, מתחיל מחול שדים (לחץ עצמי וסביבתי) הפוגע ביכולת הקליטה ברחם ומכאן קצרה הדרך לקבלת טיפול הורמונלי שאינו בהכרח נחוץ.
הרפואה המערבית מתבססת על מדידה כמותית של חומרים ואילו הרפואה הסינית  מודדת גם תהליכים של השתנות אנרגטית. דבר זה מאפשר למטפל ב רפואה סינית לראות את האדם כמכלול של גוף ונפש יחד ולתת את הדעת בטיפול לשניהם גם יחד.

למרות הבדלי הגישות, המטפל ב רפואה סינית לוקח בחשבון את האנרגטיקה  של ההורמונים הניתנים בטיפולי פיריון ותגובת הגוף אליהן. כך, המטפל ב רפאה סינית מכוון את הטיפול שהשפעת ההורמונים נילקחת בחשבון ומנוצלת בצורה טובה יותר כך שהיא משפרת את סיכויי הקליטה וההשתרשות של העובר, וממתנת את תופעות הלוואי שלהן.

האישה ב רפואה סינית נתפסת כמערכת ייחודית, כך ששתי נשים המגיעות עם אותה אבחנה מערבית עשויות לקבל אבחנות סיניות שונות ולכן הטיפול הוא אישי וטוב יותר.

האבחון נעשה ע"י בדיקת דופק, לשון, בטן, מעקב חום,איכות הווסת, אופי המחזור החודשי וצורת התנהלותו.

הווסת מכונה בסינית "טל השמיים" ונחשבת לתקופה של היטהרות. הרחם מכונה "ארמון הילד" וקשורה באופן ישיר ל-Qi ודם.

המחזור החודשי מחולק ליין ויאנג. 14 הימים הראשונים של המחזור, מתחילת הווסת ועד לביוץ, שייכים ליין ( הנתפס ברפואה הסינית כחומר). 14 הימים מהביוץ ועד לווסת הבאה שייכים ליאנג ( הנתפס ברפואה הסינית כאנרגיה ).

 

בעיות קליטה והשתרשות של העובר

לאחרונה ניכרת עליה במספר הנשים המשלבות בטיפולי פריון את הרפואה הסינית יחד עם הרפואה הקונבנציונלית. 
מחקרים שבדקו טיפולים משולבים של רפואה סינית עם רפואה קונבנציונלית, הראו הכפלת אחוזי ההצלחה של ההריונות
. הסיבה לתוצאות טובות אלו מוסברת בכך  שהרפואה הסינית משפרת את איכות רירית הרחם ויוצרת רירית רחם אופטימלית להשרשה של עוברים. הטיפול בדיקור סיני ומוקסה מעלים את זרימת הדם המקומית לרירית הרחם ויוצרים כנראה סביבה אידיאלית להשרשתו של עובר.
מחקר שפורסם ב-2002 במגזין המדעי  Fertility and Sterility  ציין שיעור הצלחה גבוה בהפריה מלאכותית בקרב נשים שטופלו בדיקור סיני. במחקר, שנערך אובגרמניה בשיתוף של אוניברסיטת Ulm יחד עם ב"ח המקומי, השתתפו 160 נשים בנות 28-36 .
 קבוצת הניסוי טופלה בדיקור מייד לפני ואחרי החזרת העובר (
IVF) לרחם. בקבוצת הניסוי נרשם שיעור של 42.5% בהצלחת ההריון לעומת 26% בקבוצת הביקורת, שלא טופלה בדיקור.

מחקר שנערך באוניברסיטת קורנל הראה תוצאות דומות.

הפריה חוץ גופית
IVF  עוקפת אמנם את כל בעיות מפגש זרע-ביצית, אך עדיין נשארת בעיית הקליטה ברחם. העובר מוחזר אל רירית הרחם (גם בהפריה טבעית) ושם הוא אמור להשתרש. כדי שתהיה קליטה והשתרשות טובה של העובר, צריכה רירית הרחם להיות מספיק עבה (רצוי מעל 7 מ"מ בסביבות הביוץ), סדירה, בטמפרטורה מתאימה ושזרימת הדם בה תהיה חופשית. הווסת היא למעשה דם הרירית ואופייה מעיד על מצב הרירית. השליה לוקחת את האחריות להזנת העובר רק לקראת סוף השליש הראשון של ההריון. לכן, רוב ההפלות מתרחשות בשליש הראשון.

נשים רבות סובלות מ אי פיריון מלכתחילה בגלל בעיית קליטה ומכאן שהפריה חוץ גופית לא בהכרח נותנת מענה לכל המטופלות.

הטיפול ב רפואה סינית פועל, בין היתר, לשיפור איכות הרירית ובכך מאפשר קליטה  והשתרשות טובה יותר של העובר וכן מניעה של הפלות.

לכן, שילוב בין הטיפולים יכול לשפר בצורה ניכרת את הצלחת טיפולי IVF ו- IUI.

 

המחזור ככלי אבחון  

הגיל הממוצע לקבלת ווסת הוא 12-14. מלבד המחזורים הראשונים, אמור המחזור להיות סדיר ולהופיע בכל 28 יום. מחזור תקין מוגדר בין 25 ל-35 יום.

המחזור החודשי והווסת של האישה משמשים ב רפואה סינית ככלי אבחוני ומבטאים את מצבה. תכיפותו, סדירותו ושאר סממנים כמו צבע, כמות, זרימה, קרישי דם – מהווים כלי אבחוני חשוב בטיפול ב פריון נשים.  הדימום הוא ללא ריח וקרישי דם ונמשך 4 - 6 ימים. לפעמים בתחילת הדימום נוטה צבע הדם לחום ומתבהר בהמשך.  תופעות שונות לפני ובזמן הווסת, כמו נפיחות קלה בבטן התחתונה ובחזה, אמורות להיות קלות. האבחנה מתייחסת לווסת מקדימה או מאחרת, קרישי דם, דם כהה או בהיר מדי ודימום רב או מועט מעידים על חוסר איזון הורמונלי המפריע לפיריון ( ביוץ וקליטה ). כך גם מיגרנות, כאבי בטן, גודש בחזה, עייפות ושלל תסמינים המופיעים בתסמונת טרום וסתית (PMS). הסיבות לתופעות הללו מקטינות את הסיכוי להרות
(מ-
70% ל- 30% יחסית לעצמן) בהפריה טבעית,
IVF או IUI, ומגדילות את האפשרות ל הפלות חוזרות בעיקר בשליש הראשון של ההריון.

מעטות הנשים שחוות את הווסת שלהן ללא תופעות כאלו, שנתפסות כגזירה מן הטבע ולא כתופעה לא תקינה שניתנת לטיפול ברפואה הסינית.

 

טיפול הורמונלי

 טיפול הורמונלי עם או ללא IVF ו-  IUI, מלווה לרוב באי שקט, עצבנות, כאבי ראש, גודש בשדיים ובמקרים קיצוניים אף לגירוי יתר ודלקת של השחלות.  הורמונים כמו Ikaclomin, Pergonal ו- Metrodin המופקים משתן נשים ומכילים בעיקר FSH אך גם LH, גורמים לעודף חום ולהתקעות בזרימה שעלולים ליצור ציסטות בשחלות ואף לגרות אנדומטריוזיס. והורמונים כמו Gonal-F המכיל FSH ממקור סנטטי (ללא LH) היכול לגרום לגירוי יתר שחלתי.  בנוסף קיימת סכנה לפגוע ברירית הרחם ובצוואר הרחם ובכך פגיעה ממשית בסיכויי תאי הזרע ( בהפריה טבעית או בהזרעה ) להפרות את הביצית ובסיכויי הביצית המופרת להיקלט כראוי ברירית הרחם. זוהי סיבה נוספת לאחוזי הצלחה נמוכים בטיפולי IVF ו- IUI.

הטיפול ברפואה סינית במקרה זה פועל לאזן את השפעת הלוואי של ההורמונים ובמיוחד לספוג את החום הפנימי הלא רצוי ולהזין את הרקמות הפגועות.

זוהי סיבה נוספת לשלב בין הטיפולים ובכך לשפר משמעותית את סיכויי ההצלחה . 

 

אי פיריון  גברים

עבודות מחקר הראו שטיפול עם דיקור סיני ( אקופונקטורה) משפר את איכות הזרע באופן משמעותי .

הטיפול הקונבנציונלי משתמש בתרופות שונות כטיפול במקרים של זרע שאינו תקין , ביניהן גונדוטרופינים ,HCG ועוד.
למרות זאת במרבית המקרים לא משיגים שיפור כלשהוא למרות טיפולים יקרים .

ידוע שטיפולים משלימים יכולים להביא לשיפור משמעותי באיכות הזרע ביניהם שימוש בנוגדי חימצון, ויטמינים ומינרלים כמו שמצויים ב VITAMALE .

צמחי מרפא  טבעיים

הרפואה הסינית מהווה היום חלק בלתי נפרד מהטיפול במצבים מגוונים בהם קיים חוסר איזון במערכות הגוף ומטפלת במטרה להביא את מערכות הגוף השונות לידי תיפקוד מאוזן  .גם הרפואה המערבית מנסה להביא לידי איזון  (הומיאוסטזיס) של מערכות הגוף לדוגמה המערכת ההורמונלית , מערכת הרביה של האשה ( ביוץ סדיר, השרשה תקינה של העובר וכד') ושל הגבר ( יצירה של זרע תקין ופורה וכד'). שילובם של צמחי מרפא טבעיים באיזון מערכות הרביה מביא להשגת האיזון האידיאלי.

השגת תיפקוד תקין באמצעות צמחי מרפא דורשת מספר צמחי מרפא המרכיבים יחד פורמולה ופועלים יחד ביחסי גומלין ביניהם- מרכיב אחד משלים בפעולתו את רעהו ויחד מביאים לאפקט של תיפקוד תקין ובאופן טבעי.

הפורמולה הראשונה הידועה הורכבה במאה השלישית לפנה"ס . השימוש בפורמולות עבר מאז שינוי רב וכיום זהו כלי המשתלב ברפואה המערבית והינו בעל עוצמה רבה בבעיות תפקודיות מגוונות. חלק מהפורמולות של צמחי מרפא משמש בתרופות רבות ולמעשה רוב התרופות שבשימוש מיוצרות תוך שימוש בחומרים הפעילים של צמחים לאחר שעברו תהליך ועיבוד כימי . צמחי המרפא הינם טבעיים ועברו אישור של כל רשויות הבריאות והבקרה בארץ ובעולם.

השגת תיפקוד תקין באמצעות צמחי מרפא דורשת מספר צמחי מרפא המרכיבים יחד פורמולה ופועלים יחד ביחסי גומלין ביניהם- מרכיב אחד משלים בפעולתו את רעהו ויחד מביאים לאפקט של תיפקוד תקין ובאופן טבעי.

האפקטיביות של הפורמולות היא בזכות האיזון העדין בין הצמחים, המדגיש את היתרונות ומפחית תופעות לוואי. התרכובת של צמחי המרפא יוצרת תוצר אשר יכול לטפל באופן יעיל ומושלם יותר מאשר הצמח הבודד.

הפורמולות ומרכיביהן הינן באישור ורשיון משרד הבריאות.

1) פורמולה לשיפור/ השבחת הזרע

הפורמולה מתייחסת לפרמטרים השונים של איכות הזרע : נפח הזירמה,ריכוז וכמות תאי הזרע,איכות התנועה ומורפולוגיה. עפ"י הרפואה הסינית איכות הזרע קשורה בתפקודם התקין של מספר איברים :

תנועתיות הזרע קשורה לתפקוד הכבד ומורפולוגיה קשורה לחום גוף עודף שלא במקומו ( בפורמולה יש הרכב צמחים טבעי המאזן ומוריד את החום המקומי)

הפורמולה לשיפור/השבחת הזרע מורכבת מצמחי מרפא טבעיים הידועים ברפואה הסינית כצמחים הפועלים לחיזוק האיברים המשפיעים על איכות הזרע ושיפעולם תוך טיהור חום עודף מאיזור האשכים כמו במצבים עם וריקוצלה.

2) פורמולה לשיפור התיפקוד המיני- כח הגברא

הפורמולה מתייחסת לבעיות בתיפקוד המיני של הגבר : קושי בזיקפה, זיקפה לא מלאה, שפיכה מוקדמת, שפיכה לילית.

עפ"י הרפואה הסינית התיפקוד המיני של הגבר תלוי ברוגע נפשי וכן לתיפקוד התקין של איברים כמו הכליות או הכבד האחראי להזרמת הדם אל הפין והשגת זיקפה.

הפורמולה כח גברא מורכבת מצמחי מרפא טבעיים הידועים ברפואה הסינית כצמחים המחזקים ומשפעלים את האיברים הללו ותורמים לרוגע של הגבר.

המטרה בפורמולה כח גברא היא לחזק את הגבר והאנרגיות שבו על מנת לשפר את התיפקוד המיני בכללותו ובאופן קבוע ולא כתחליף לכדורים כימיים כמו ה"ויאגרה" או ה"סיאליס" הגורמים לזיקפה זמנית בלבד.

3) פורמולה לביוץ

הפורמולה מתייחסת לבעיות ביוץ הגורמות לאי פריון ואי סדירות של המחזור . עפ"י הרפואה הסינית הביוץ ואיכותו תלויים בתיפקודם התקין של מספר איברים כמו הכליות,הכבד והטחול.

פורמולת הביוץ מורכבת מצמחי מרפא טבעיים הידועים ברפואה הסינית כצמחים הפועלים לחיזוק ושיפעול האיברים הללו כדי לשפר את איכות הביוץ ולהסדיר את המחזור החדשי  .יש ליטול את הפורמולה לאורך כל המחזור החדשי.

כשיש כוונה להרות באותו חודש, יש לקחת את פורמולת הביוץ עד למן הביוץ ואז להפסיק וליטול במקומה את פורמולת "בייבי"(Baby )– מהביוץ ועד לזמן בדיקת ההריון. פורמולה זו משפרת את רירית הרחם לקראת השרשה. אם התשובה חיובית יש לסיים את לקיחת פורמולת ה"בייבי". במקרה של תשובה שלילית או תחילת וסת יש להתחיל שוב את פורמולת הביוץ.

4) פורמולת איכות הביצית Baby-

הפורמולה מתייחסת לבעיות של איכות הביצית ויכולת ההשרשה כמו ב IVF. הפורמולה מסייעת להשרשה תקינה לאחר החזרת העוברים.

עפ"י הרפואה הסינית איכות הביצית קשורה לתפקוד הכליות. מחקרים הוכיחו קשר בין הורמון ה- DHEA הקשור לבלוטת יותרת הכליה ואיכות הביציות בהשגת הריון.

פורמולת  Baby לשיפור איכות הביצית מורכבת מצמחי מרפא טבעיים הידועים ברפואה הסינית כצמחים הפועלים לחיזוק האיברים הללו כדי לשפר את איכות הביצית ויכולת החזקת העובר.

 

השימוש בצמחי מרפא טבעיים יחד עם האקופונקטורה (דיקור) מוכר ברפואה הסינית ומשפר אספקטים שונים של הפריון ביניהם :

שיפור איכות הזרע,
שיפור אנרגטי ושיפור במקרה של אימפוטנציה

כמו כן יש להם שימוש מוכר בצד הרפואה הקונבנציונלית בטיפול באי פריון האשה -

שיפור הביוץ ,

איזון הורמונלי,

תמיכה ברירית הרחם לקראת השרשה ותמיכה לאחר ההשרשה
( גם במקרים של החזרת עוברים).


אנו מציעים צמחי מרפא מאוזנים בהרכבם היכולים לשפר את כל האספקטים של פריון הגבר והאשה.

צמחי המרפא שלנו מאושרים ומיוצרים בפיקוחו של משרד הבריאות 

ניתן לשלב בין הרפואה הקונבנציונלית עם הרפואה הסינית ולהגיע להצלחה המצופה.
אנו מציעים הן את המוצרים המתבססים על ויטמינים ונוגדי חימצון וגם אלו המבוססים על צמחי מרפא טבעיים.השימוש בצמחי מרפא טבעיים יחד עם האקופונקטורה (דיקור) מוכר ברפואה הסינית ומשפר אספקטים שונים של הפריון ביניהם :

שיפור איכות הזרע,
שיפור אנרגטי ושיפור האימפוטנציה

כמו כן יש להם שימוש מוכר בצד הרפואה הקונבנציונלית בטיפול באי פריון האשה -
שיפור הביוץ ,
איזון הורמונלי,
תמיכה ברירית הרחם לקראת השרשה ותמיכה לאחר ההשרשה.


אנו מציעים צמחי מרפא מאוזנים בהרכבם היכולים לשפר את כל האספקטים של פריון הגבר והאשה.

צמחי המרפא שלנו מאושרים ומיוצרים בפיקוחו של משרד הבריאות 

ניתן לשלב בין הרפואה הקונבנציונלית עם הרפואה הסינית ולהגיע להצלחה המצופה.
אנו מציעים הן את המוצרים המתבססים על ויטמינים ונוגדי חימצון וגם אלו המבוססים על צמחי מרפא טבעיים.
בנוסף שילוב של טיפול עם דיקור סיני יכול גם הוא לשפר פרמטרים של הזרע כגון ריכוז תאי הזרע והעשרה של תאי זרע תקינים.
יחד עם כל אלה יש להוסיף בטיפול את השבחת הזרע המשולבת עם הזרעה תוך רחמית.

יש לעשות כל מאמץ ולהשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותנו והמשלבים רפוה קונבנציונלית , רפואה סינית ותכשירים הכוללים נוגדי חימצון וכו'.

על רמת הפוריות משפיעים הגבר והאישה גם יחד. ז"א שיפור ברמת הפוריות אצל כל אחד מבני הזוג בניפרד ישפיע על רמת הפוריות של הזוג.
את איכותו של הזרע מגדירים מספר פרמטרים כמו כמות הזרעונים, נפח נוזל הזירמה וצמיגותו, תנועתיות הזירעונים וצורתם. הזירעונים סובלים מחום וזו הסיבה ששק האשכים נמצא מחוץ לגוף. התחממות האשכים מסיבות שונות כמו התרחבות וריד (וריקוצלה) או דלקת יכולה להפריע למעבר זרעונים ולפגיעה באיכותם.ברפואה הסינית אנו נעזרים גם בתוצאות בדיקת איכות הזרע ונותנים טיפול מתאים לגבר בהתאם לפרמטר החלש בזירעונים.ככלל אנו ממליצים להמנע מתחתונים ומכנס צמוד וכן משילוב רגליים ומקלחות חמות . כמו כן להמנע ממזון באיכות חמה כמו מזון מטוגן או "על האש" טיבול פיקנטי או חריף ובשר אדום.

 

גורמים נוספים לאי פריון לפי התפיסה של הרפואה הסינית:

  • לחץ – מתח וכעס מפריעים לזרימת דם חופשי ברחם ולא מאפשרים ביוץ טוב. רצוי ליצור סביבה רגועה, בעיקר בתקופת הביוץ ולאחריה.
  • פעילות גופנית – מאומצת, לא מומלצת לנשים המנסות להרות, משום שהיא גורמת לתזוזות קיצוניות של הרחם. נשים המרגישות צורך בפעילות גופנית מאומצת, מומלץ  לעשות אותה מהמחזור ועד סמוך לביוץ.   פעילות גופני עדינה, כמו יוגה וטאי צ'י, עדיפה.
  • תזונה- היא גורם חשוב בהבנת בעיות פוריות ופתרונן. כל מטופלת מקבלת המלצות שונות המבוססות על התפיסה הרפואית הסינית של איכויות קור וחום של כל מאכל והשפעתו על האיברים הפנימיים. רבות מבעיות הפריון  במערב קשורות למצב של קור. לכן, לרוב תומלץ הפסקת צריכה של מאכלים ומשקאות קרים, במיוחד סביב זמן הווסת, משום שקור מכווץ  וכך לא מאפשר זרימת דם חופשית ברחם (גורם גם לכאבי מחזור).

הטיפול היעיל ביותר משלב אקופונקטורה (דיקור סיני), צמחי מרפא סיניים, שינוי תזונתי קל ופעילות גופנית מתאימה.

הטיפולים ב רפואה סינית מתייחסים לא רק לתופעות הקלות יחסית. בנוסף ל טיפולי פריון נשים וגברים בגינקולוגיה הסינית אנו מטפלים בתופעות גיל המעבר ובעיות קשות כמו זיהומים במערכת המין והשתן, וגניטיס, כאבי מחזור ו-PMS  , אי סדירות המחזור, צניחת רחם, ציסטות, מיומות, אנדומטריוזיס, הפלות חוזרות , בעיות בהריון כמו בחיולות והקאות קשות, התפתחות לא מספקת של העובר ( IUGR ), בצקת הריונית, סוכרת הריונית, רעלת הריון, יתר לחץ דם הריוני, היפוך עובר ו זרוז לידה , חיזוק היולדת לאחר הלידה והגברת ייצור חלב אם.   

 

הנסיון הקליני מראה תוצאות טובות של שילוב בין הרפואה הקונבנציונלית לרפואה הסינית.מכאן שהיתרונות הגלומים ברפואה הסינית והנסיון שהצטבר במהלך אלפי שנים בסין, תורם לשיפור סיכויי הצלחת השגת ההריון הנכסף תינוק ואם בריאים.
שילוב זה גם יקטין במידה ניכרת את עוגמת הנפש של הזוגות החפצים בילד.

 

ב-  Caremed חברו יחד ד"ר רונן יעקב , גניקולוג מומחה לפריון ומנהל בנק הזרע
בבית חולים "אסותא" - ראשון לציון 
עם יוסי פתאל 
Lic. Ac עם התמחות בפריון ברפואה הסינית במטרה ליישם את הגישה המשולבת, והתוצאות מדברות בעד עצמן.
דיקור סיני עשוי לשפר את איכות הזרע אצל גברים עם בעיות פוריות

דיקור סיני עשוי לסייע לגברים להתגבר על בעיות פוריות על ידי שיפור איכות הזרע. כך עולה מתוצאות מחקר חדש, המתפרסם בגיליון יולי 2005 של המגזין Fertility and Sterility.

החוקרים מצאו כי חמישה שבועות של טיפול בדיקור הפחיתו את מספר תאי הזרע בעלי מבנה לא תקין, והגדילו את המספר הכולל של תאי זרע תקינים אצל גברים עם בעיות פוריות. לדבריהם, תוצאות המחקר מעלות כי דיקור עשוי להשלים טיפולים מסורתיים בפוריות ולסיע לגברים למצות את פוטנציאל הרביה שלהם.

לדברי החוקרים, כ-10% מכלל הגברים בעולם אינם פוריים, והשותף הגברי הוא גורם עד 50% ממקרי הזוגות שאינם פוריים. הם אומרים, כי לפי תוצאות המחקר, דיקור עשוי להשלים את הטיפול המסורתי בבעיות פוריות.

מחקרים קודמים כבר הראו כי דיקור יכול לשפר את ייצור הזרע ואת התנועתיות שלו. במחקר זה בדקו החוקרים את ההשפעה של דיקור על המבנה הבריא של זרע בגברים עם בעיות פוריות שאין להן הסבר ידוע. במסגרת המחקר קיבלו 21 גברים עם בעיות פוריות טיפולי דיקור פעמיים בשבוע במשך 5 שבועות ו-12 גברים לא קיבלו כל טיפול ונבדקו כקבוצת ביקורת.

החוקרים בדקו דגימות זרע בתחילת המחקר ובסיומו ומצאו שיםורים משמעותיים בטיב הזרע אצל הקבוצה שקיבלה טיפולים בדיקור לעומת קבוצת הביקורת, שבה לא ניכר כל שיפור.הדיקור גרם לכך שהיו פחות ליקויים מבניים בתאי הזרע וגדל מספר תאי הזרע התקינים בכל שפיכה. אבל בעיות אחרות בתאי הזרע, כמו זרע לא בוגר או תאי זרע מתים, לא הושפעו מטיפולי הדיקור. החוקרים כתבו במסקנותיהם, כי הם ממליצים על הדיקור כי הטיפול בדיקור הוא פשוט, אינו פולשני ועשוי לשפר את איכות הזרע.

" ילדים זה שמחה ... "
אני מאחל שמחה כזו בכל בית !!!
תחום הרפואה הסינית נמצא בהתפתחות מתמדת. מחקרים חדשים וטיפולים משולבים, מעמיקים את הקשר בין הרפואה הסינית לרפואה המערבית . עובדה זו היא שהביאה לפנייה רחבה יותר לקבלת טיפולי פריון ברפואה הסינית בשנים האחרונות. בעיקר ניתן למצוא עלייה בבעיות פריון המסווגות ע"פ הרפואה המערבית "ללא הבחנה" ( ב.מ.פ ); ז"א הרפואה המערבית לא מצליחה לאתר בעיה כלשהי, אך עדיין אין האישה יכולה

להרות, או שמתרחשות הפלות חוזרות ( במיוחד בשליש הראשון להריון ). הסיבות לכך הן רבות וקשורות לאורח החיים ולתזונה בחברה המערבית, בנוסף, נשים במערב מנסות להרות בגיל מאוחר יותר בעקבות התמקדות בקריירה. הנשים הללו ,אשר פנו לרפואה הסינית, טופלו בה בהצלחה רבה וזכו להרות וללדת בשמחה.
הגינקולוגיה על פי הרפואה הסינית היא תחום מיוחד ומרתק. האבחנה ברפואה הסינית נעשית ע"י בדיקת הדופק ,הלשון, הבטן,מעקב חום (
BBT), אופי המחזור החודשי וצורת התנהלותו, ככליי אבחנה עיקריים ואין צורך בכיסא גינקולוג ומיני מכשירים ( לא נעימים ).
ההסתכלות הסינית על האישה, מבחינה אנטומית ופיזיולוגית, שונה מההסתכלות המערבית. כל אישה נתפסת כמערכת ייחודית, כך, ששתי נשים המגיעות עם אותה אבחנה מערבית עשויות לקבל לפעמים אבחנות סיניות שונות לחלוטין.
הווסת מכונה בסינית " טל השמים " ונחשבת לתקופה של היטהרות. הרחם מכונה " ארמון הילד " וקשורה קשר ישיר ל -
QI (אנרגיה ) והדם, ולכן תלויה באופן ישיר באיברים שמייצרים ומזרימים דם ו- QI : כבד, טחול, וכליות.
המחזור החודשי מחולק ליין וליאנג. ארבעה-עשר הימים הראשונים של המחזור, מתחילת הווסת ועד הביוץ, שייכים ליין (חומר). ארבעה-עשר הימים מהביוץ ועד לווסת הבאה שייכים ליאנג ( אנרגיה ).
הגיל הנורמלי לקבלת מחזור הוא 12-14. מלבד המחזורים הראשונים, המחזור אמור להיות סדיר ולהופיע בכל עשרים ושמונה יום.
המחזור החודשי של האישה משמש ברפואה הסינית ככלי אבחוני ומבטא את מצבה הבריאותי. תכיפותו, סדירותו ושאר סממניו ( צבע, כמות, זרימה, קרישים וכו' ) מהווים כלי אבחוני חשוב בטיפול בנשים, לאו דווקא בנושאים גינקולוגים. הדימום אמור להיות ללא ריח וללא גושים, ולהימשך ארבע עד שישה ימים. לפעמים בתחילת הדימום צבע הדם נוטה לחום, אך בהמשך מתבהר. אם מופיעות תופעות שונות בזמן הווסת, הן אמורות להיות קלות, למשל נפיחות קלה בבטן התחתונה ובחזה.
תופעות אחרות מצביעות על מצב פתולוגי, כלומר מצב לא תקין. וסת מקדימה או מאחרת, קרישי דם, דם כהה או בהיר מדי ודימום רב מעידים על חוסר איזון, כך גם מיגרנות, כאבי בטן, עייפות ושלל התסמינים המופיעים בתסמונת טרום וסתית (
PMS ). התופעות הללו מקטינות את הסיכוי להרות ומגדילות את האפשרות להפלות חוזרות בשליש הראשון של ההריון.
מעטות הנשים שחוות את הפן הפיסי שלהן ללא "תקלות" ( כאביי מחזור ) כגון אלו, שנתפסות כגזירה מן הטבע, ולא כתופעה לא תקינה שניתנת לטיפול ברפואה הסינית.
הטיפול התרופתי אותו מציעה הרפואה המערבית למקרי חוסר פוריות ובעיות מחזור מלווה במקרים רבים בתופעות לוואי לא נעימות. בנוסף, זהו טיפול סימפטומטי אשר לא מטפל במקור הבעיה, לא תורם לאיזון הכללי של המטופלת ולפעמים אף מזיק. לעומת זאת ברפואה הסינית מטפלים בשורש הבעיה תוך התייחסות הן לפן הפיסי והן לפן הנפשי של האישה.
הרפואה הסינית גם תומכת בטיפוליי פריון של הרפואה המערבית כגון תמיכה בטיפוליי הפריה, הן ביכולת הקליטה ברחם האישה והן בהשבחת זרע הגבר, משום ש " צריכים שניים לטנגו".
לחץ תורם לבעיות פריון. לחץ פוגע בלב אשר פוגע בכליות אשר קשורות באופן ישיר לפריון ( לחץ גם גורם לתסמונת טרום וסתית ). רצוי ליצור סביבה רגועה, בעיקר בתקופת הביוץ.
פעילות גופנית מאומצת לא מומלצת לנשים המנסות להיכנס להריון, משום שהן גורמות לתזוזות קיצוניות של הרחם. נשים המרגישות צורך בפעילות גופנית מאומצת, מומלץ לעשות אותה בזמן שלפני הביוץ (השלב הראשון). פעילות גופנית עדינה, עדיפה, היא כמו יוגה וטאי צ'י.
תזונה היא גורם מאוד חשוב בהבנת בעיות פוריות ופתרונן. כל מטופלת מקבלת המלצות שונות המבוססות על התפיסה הרפואית הסינית של איכויות קור וחום של כל מאכל והשפעתו על האיברים הפנימיים. רבות מבעיות הפריון במערב קשורות למצב של קור. לכן, לרוב ההמלצה תהיה להפסיק צריכת המאכלים והמשקאות הקרים, במיוחד סביב זמן הווסת, משום שקור משפיע לרעה על כאבים בזמן מחזור.

 

הטיפול היעיל ביותר הוא בד"כ טיפול משולב של אקופונקטורה (דיקור), צמחי מרפא סיניים, שינוי תזונתי ופעילות גופנית מתאימה. הטיפולים הסיניים מתייחסים לא רק לתופעות הקלות יחסית שלהן הרפואה המערבית מייחסת פחות חשיבות. בגינקולוגיה הסינית מטפלים גם בבעיות קשות כמו זיהומים במערכת המין והשתן, וגניטיס, ( P.M.S ) כאביי מחזור, דימום רב במחזור, צניחת רחם, ציסטות, מיומות, אנדומטריוזיס, חוסר פוריות, הפלות חוזרות, ובעיות בהריון כמו בחילות בוקר, התפתחות לא מספקת של העובר, בצקת הריונית, סכרת הריונית, רעלת הריון, יתר לחץ דם הריוני.
חיזוק היולדת לאחר הלידה, הגברת ייצור חלב אם ...

 

 
|